קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבות
הצטרף/י
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
מבצעים, קופונים ועדכונים אודות פעילויות במועדון החברים של קניונים. לחצו להצטרף

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף

הבניינים המשולבים – העתיד כבר כאן

בעולם כולו תופסת כיום תאוצה ה"היברידיות" של הבניינים במרכזי הערים מאת: עופר שחטר | פורסם: 3/25/2008 5:53:07 PM
תמונה 1
הרחוב מסביבנו משתנה...זו אולי ההרגשה הבולטת ביותר כשאנחנו נוסעים (לאיטנו....בפקק האינסופי), או הולכים, במרכזים החדשים של העיר המודרנית. אזור הבורסה ברמת גן, אזור הסיטי של תל אביב, רמת החייל ועוד. דומה כי מסביבנו ערבוביה של שימושים. מי חשב שאזור מסחרי עתיר משרדים כמו צומת שדרות רוטשילד הרצל בתל אביב, יהיה היקר ביותר לדיור? מי חשב לגור בתוך אזור הבורסה של רמת גן, או בקומות העליונות של מגדל שער העיר בצומת עלית?

הבניין המשולב, מסמל את בואו של האזור ה"היברידי". אם קודם לכן הכרנו את התהליך הזה במרכזי הקניות ובאזור הסובב אותם, הרי שבעולם כולו תופסת כיום תאוצה ה"היברידיות" של הבניינים במרכזי הערים. השימושים מגוונים, ומתערבבים ביניהם. במרכז ויצמן בתל אביב, יש קניון, מגדל משרדים, דיור מוגן, ובית חולים סיעודי. במרכז עזריאלי יוקם מלון ושוקלים להפוך את הקומות העליונות לקומות מגורים. במגדלי תל אביב יש קניון ומעליו מגורים, בעוד ברמת אביב מעל הקניון יש משרדים.

פאקו אנדרהיל, בספרו CALL OF THE MALL, מוצא מספר סיבות לתהליך הזה, אבל רואה את התופעה כחלק מתהליך מקיף. הוא טוען כי מגבלת השטח והזמן הפנוי, גרמה כבר לפני שנים רבות לבנייתם של מבנים כאלו באירופה. למעשה, נפוץ מאד למצוא (גם אצלנו, בשכונות הישנות) את אותן חנויות בהן אנו קונים את הצרכים הבסיסיים, בסמיכות לאזור המגורים, אבל גם קרוב מאד לאזורי התעסוקה. לדבריו, היה זה רק עניין של זמן עד שכולם יגורו בכפיפה אחת.

משהתפתחה טכנולוגיית הבנייה, ניתן היה לבנות לגובה רב יותר, וכך הפכו בניני מגורים לשכונות קטנות. האם עשיתם פעם את החשבון הזה? בניין מגורים בתל אביב של 40 קומות, שש דירות בקומה, שתי נפשות בדירה? 500 דיירים בבניין עירוני אחד. זוהי אוכלוסייה של שכונה של צמודי קרקע בשטח של כ- 250 דונם. והם צריכים לידם את החנויות שמוכרות את הצרכים הבסיסיים.

המגמות הכלל עולמיות בשנים האחרונות, אפשרו זכויות בנייה מוגדלות לאותם יזמים שהיו מוכנים להסתכן ולבנות למגורים במרכזי הערים שהיו נטושים בשעת הערב לאחר שעות העבודה במשרדים.

ומכאן, הדרך הייתה קצרה לשלב בין כולם – מגורים, משרדים, מסחר ובילוי. כך שומרים על דאון טאון מאוכלס (לוס אנג'לס היא אחת הדוגמאות הטובות ביותר לשינוי שחל בעקבות המגמה הזו) ומאפשרים לאנשים לגור בסמיכות למקום עבודתם.

ההתעוררות המהירה בשנים האחרונות בתחום זה, הביאה למציאות חדשה ובעייתית. למי יש עדיפות בחניון- ללקוח של הקניון או לאורח של דירת המגורים המהודרת בפנטהאוז? איך מחלקים את עלות השמירה הביטחונית בין חניון של בניין משרדים ושל הקניון הצמוד אליו? איך מחלקים את ביטוח הבניין ומבטיחים הגנה גם על יצירות האומנות של העשירים בקומה העליונה או האספנים בקומות המשרד?

הפיתרון בשנים האחרונות הוא בשיתוף פעולה ניהולי בין חלקי הבניין. ומכיוון שגוף נטול אינטרסים הוא היחידי שיכול לנהל בניין בו שונים עד מאד האינטרסים אבל האגו מרקיע שחקים, בולטת בשנה האחרונה העברתם לניהול של בנינים רבים משולבים לניהולן של חברות הניהול המקצועיות.

חצרות יפו ומרכז הקריה באשדוד הן רק שתיים מהדוגמאות לפרויקטים בניהול קבוצת נכסי אריאל. העובדה כי הקבוצה מורכבת מחברות בעלות ניסיון רב בתחום ניהול המשרדים, הקניונים, המגורים וגם חניונים, מאפשרת לנהל את הדיון לגבי חלוקת ההוצאות בדרך מקצועית אך נטולת פשרות. במרבית המקרים, המעבר לניהול חיצוני מאפשר שילוב מערכות והוזלת עלויות, כך שבסופו של דבר יוצאים הדיירים כולם נשכרים.

אין ספק שגם בעתיד, תמשיך המגמה לשלב שימושים שונים בבנייני מרכז העיר, והחיכוך בין חלקי הבניין ימשיך להיות הנושא המרכזי. התחזקות המסחר מאפשרת יצירת שתי קומות מסחר טובות במרבית אזורי מרכז העיר, והרי לחניון נזקקים אלו שבאים לקניון או סתם מחפשים חנייה. תוסיפו את רצונו של העו"ד מקומה 17 לשכור חנייה במחיר חודשי קבוע, והתוצאה היא שאת כוחות השוק אפשר לכוון רק באמצעות טיפול חסר אינטרסים.

אבל מה בקשר לחידוש הבניין? מה בקשר לקרן פחת להחלפת מערכות? הרי אם לא תיפתרנה הבעיות, לא נוכל בעוד עשרים שנה להגיע לדירה המפוארת שמעל בניין המשרדים היוקרתי.

וזאת בדיוק הסיבה, שבערים גדולות רבות בעולם, מחייבת העירייה את היזמים, עוד קודם לתחילת הבנייה, להתקשר עם חברת ניהול אשר תלווה את הבניין בחיי היום יום שלו

:: עופר שחטר | מנכ"ל ובעלים - אריאל פרומול ניהול קניונים ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור