קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבות
הצטרף/י
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
מבצעים, קופונים ועדכונים אודות פעילויות במועדון החברים של קניונים. לחצו להצטרף

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף

מנהלי ומנהלות הקניונים בישראל

ניהול קניון הוא מקצוע מרתק. אילו כישורים נדרשים לכך? מאת: אלברט עמית | פורסם: 9/25/2007
תמונה 1
בשנים האחרונות נכתב ודובר רבות על קניונים בישראל, על מגוון רחב של אפיקים שונים הקשורים בפיתוחם, הצלחתם רוויתם ועוד. נושא מהותי שקשור בקניונים בישראל הינו ניהול הקניונים ובחלק העיקרי בו מנהל הקניון אפיונו, אופיו וכישוריו הנדרשים.

בישראל נכון להיות קאדר מרשים של מנהלי קניונים איכותיים ומקצועיים המובילים חלק ניכר מהקניונים בישראל ברמה מקצועיות גבוהה מאד ומשמשים כמנוף מהותי לפיתוח הקניונים.
בכלל זה (ומבלי לגרוע ביכולתם של אחרים שאינם מוזכרים כאן) ניתן למצוא את יהודה אורן מנהל קניון רחובות, ישראל ויזל קניון חיפה, יוסי פרי הקיריון ורננים, זאביק קליין ארנה, דפנה קציר ערים, יורם פיק קניון הנגב, עירית פרג קניון רוטשילד, שמיל בין מודיעין, ארנון תורן עזריאלי, דדי ריזל גן העיר, בני חליף הסיטי אשדוד, משה רוזנבלום מקניוני ריט ועופר שחטר מחברת פרומול.

התפתחותם המואצת של הקניונים במהלך העשור האחרון הביאה לידי התמקצעות רצינית של מנהלי הקניונים בישראל ובכלל זה חברות הניהול בארץ, זאת בהשוואה לתקופה הראשונה של התפתחות הקניונים בארץ, בה מרבית מנהלי הקניונים בישראל היו יוצאי צבא בדרגות בכירות שבעיני חלק גדול מהיזמים ראו ביכולתם הצבאית והנוקשה מרכיב מהותי ביכולתם לייצוב ההכנסות והתשואה המתקבלת מהקניון.

מכאן נשאלת השאלה האם אכן המרכיב החשוב ביותר ביכולתו של מנהל קניון הינה להשליט משמעת ואכיפה של הסדרי תפעול בקניון? או האם דרושים למנהל קניון שילוב ותמהיל אחר במרכיבי ניסיונו כישוריו ואופיו על מנת להביא לחיזוק מתמיד בתשואה המתקבלת.

על מנת להאיר נושא זה נתחיל בניתוח ארבעת מרכיבי הניהול המהותיים ביותר (לפחות בעיני) החשובים לתפעול קניון או מרכז מסחרי. הראשון והחשוב מכל הינו כל הקשור בזהות, קונספט ותמהיל (דיירים) של הקניון. הצלחת קניון קשורה בראש ובראשונה בתכנון וחיזוק מרכיב התמהיל עם פתיחתו של הקניון ולאורך כל חייו של הקניון. פרמטר זה הינו חוט השדרה המרכזי בבחינת חוסנו של כל קניון או מרכז מסחרי. ככל שפרמטר זה מטופל באופן דינמי ומעמיק חוסנו של הקניון גדול מאד. הפרמטר השני הינו כל הקשור בטיפול ותפעול מערכות טכניות ותחזוקה ובכלל זה, נקיון, שמירה, מערכות מיזוג אויר, דרגנועים ועוד. פרמטר נוסף הינו כל הקשור במערכות כספים הכוללת מערך הנח"ש, גביה, מימון וכדומה, והפרמטר האחרון הינו אפי"ק: אירועים, פרסום, יח"צ וקידום מכירות. לתפיסתי 3 הפרמטרים האחרונים הינם חלקים תומכים ומשלימים את הנושא הראשון כאמור הקשור בעיקר בתוכנו של הקניון, הרשתות, והחנויות בו.

ראשית יש לזכור שעסקינן בשוק הקניונים הקשור בזיקה עמוקה וישירה עם תחום הקמעונאות והצרכנות. תחומים אלו קשורים בהווייתם באנשים וביכולת להניע אנשים וקהלים שונים של מבקרים לעידוד צריכה ומופעי ביקור תכופים בקניון. לכן, המרכיב העיקרי באופיו של המנהל\ת קשור קודם כל במרכיב יכולת התקשורת הבינאישית של האיש .הדברים אינם באים בסתירה לצורך הדרוש במרכיב יכולת אסרטיבית ונחרצת לעיתים של המנהל בהתמודדות בקשיים שונים הקשורים בתפעול קניון כמו למשל (בעיות גביה, פינוי דיירים ועוד). תלכיד "האמא והאבא" של הדיירים בקניון הוא אולי הנוסח המסכם הטוב ביותר לאפיון דרוש זה.

מכאן, נשאלת השאלה מה חשוב יותר בכישוריו של מנהל קניון? האם יכולת מו"מ והבנה עסקית גבוהה?, האם אוריינטציה שיווקית \ קמעונאית חשובה יותר?, או לחילופין האם דרוש איש טכני בעל יכולות טכניות גבוהות להבנה במערכות הקניון?. להערכתי המרכיב הבא בחשיבותו של מנהל קניון קשור בעיקר באוריינטציה השיווקית שלו, מרכיב זה חשוב לעין ארוך מהבנה טכנית או מהבנה מעמיקה בנושאי דוחות כספיים מורכבים.

ניהול קניון הוא מקצוע מרתק. המקצוע קוסם ללא מעט אנשים הרואים בניהול קניון תחום המשלב בתוכו באופן אבסולוטי שורה ארוכה של מרכיבים שמכלולם הינו מהות ניהול עסקים. בין שאר הנושאים שמנהל קניון נוגע בהם: נושאים משפטיים, כלכליים, שיווקים, פרסום, יח"צ, צריכה, קמעונאות, עיצוב, נושאים טכניים כהבנה במערכות וכדומה, ייצוגיות, אנשים, ועוד.

מכיוון שסך הקניונים בישראל מוגבל במספרם והתפתחותם של חדשים מועטת עד אפסית, אין אני רואה גידול מהותי בקאדר מנהלי הקניונים בארץ, אלא המשך ועיקר ניוד של מנהלים שונים מקניון אחד למשנהו.

אין ספק, שמנהלי הקניונים בישראל הינם מעמודי התווך של ענף הקניונים בישראל. הם, יחד עם חברות הניהול ימשיכו להוות המנוף המקצועי לקידומם ופיתוחם של הקניונים נוכח השינויים ותחרות הגוברת בתחום זה.

* לשון זכר מכוון לזכר ונקבה :: אלברט עמית | שותף ומנכ"ל חברת יובלים ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור