קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבות
הצטרף/י
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
מבצעים, קופונים ועדכונים אודות פעילויות במועדון החברים של קניונים. לחצו להצטרף

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף

חזרתם של המרכזים השכונתיים

מה קרה לחנות של הדוד והדודה, או – צילי וגילי...? מאת: עופר שחטר | פורסם: 1/23/2008
תמונה 1
אי אפשר להתעלם יותר מפריחתם של המרכזים המסחריים השכונתיים, אלו שאנחנו זוכרים מימי ילדותנו. תמהיל העסקים אולי השתנה, אבל המרכז ליד הבית חוזר למרכז הבמה, ובגדול. חברת גזית גלוב לדוגמה, הודיעה כי בכוונתה להתמקד במרכזי קניות שכונתיים, כגון מיקדו בשכונת תל ברוך בצפון תל אביב שנרכש על ידה, או המרכז שיוקם על ידם בשכונה החדשה ההולכת ונבנית מסביב למגדלי יו.

שוק עסקאות הנדל"ן בשנה האחרונה (שלפני המשבר) העיד על המגמה - המרכזים המסחריים הקטנים ברמת אביב ג' וברחוב ברודצקי ברמת אביב נמכרו (לקבוצת אהובי), מחצית מהמרכז בשכונה החדשה בגדרה (לדלק נדלן), SIG קנו את מרכז האופרה בשכונה י"א בבאר שבע, המרכז בשכונת ורדיה בחיפה נמכר, קניוני ישראל קנו את מרום סנטר ואת קניון הראל, ועוד ועוד. כל המרכזים האלו נמכרו במחירים גבוהים מאד ביחס למחירי קניונים.

התיאבון בא מאותם מרכזים שנבנו כקניונים, אך למעשה בהגדרתם הינם מרכזים מסחריים ממוזגים. הניהול המקצועי של ריט (קניוני ישראל) גורם לפריחה בקניותר בנס ציונה, במרום סנטר ברמת גן וגם בקניון הראל (הגדול יותר במעט). טופ דן של צהלה, מיקדו של תל ברוך הומים קהל והמכירות מטפסות ומרכז שוסטר ברמת אביב ג' שכח מתי הקניון ברמת אביב הפריע לו.

גם בפריפריה, המרכז השכונתי עולה כפורח. בירושלים מצביעים כולם על המרכז בבית הכרם כ"המקום" להיות בו – מרכז שכונתי ובו תמהיל עסקים שכונתי קלאסי – סופר מרקט קטן, סופרפארם, סטימצקי ומקדונלדס. בנווה זאב בבאר שבע משכירים בשכר דירה דומה לקניון הנגב, אבל לחנויות של השכונה – כמובן שיש סופר מרקט, וסופרפארם, אבל גם מאפיית ראשונים – השם החם בדרום הארץ. חברת טראס פתחה לאחרונה את המרכז שהוקם על ידה בגדרה – אותו תמהיל מוכר, ובשכירויות גבוהות מאלו של קניון רחובות.

תמונת הקימעונאות השכונתית השתנתה מאד בשנים האחרונות. רשתות המזון הגדולות פיתחו קונספטים מיוחדים לשכונה – שופרסל שלי, טיב טעם (in the city) וגם הריבוע הכחול הודיע על "מגה בעיר". שלא לדבר על החנוונים של פעם שהפכו להיות מינימרקט גדול מספיק כדי לשרת את סביבת המגורים המיידית, חלקם אף הפכו להיות רשת עירונית, כדוגמת AM-PM.

בחודשים האחרונים אנו רואים שחקנים חדשים (או חוזרים) בשוק הזה מצידם של הקימעונאים – קפה קפה שכר במרכז המסחרי בנווה אביבים, מלי'ס שכרו חנות כלי בית במרכז המסחרי בצהלה, קפה ג'ו פתח סניף במרכז המסחרי באפקה ויפתח במרכז המסחרי ברעות, וזאת מבלי לשכוח את כל הרשתות המובילות אשר שכרו במרכזים השכונתיים של ראשון לציון או כפר גנים בפ"ת – רשתות כגון צומת ספרים, הפנינג, פוקס, אופטיקנה וצמצם, ואפילו חנויות נישה כגון היינס, טבע נאות ואחרים.

חנויות רבות נוהלו בעבר על ידי דור של סוחרים – בארה"ב נקראות חנויות אלו בשם החיבה moms & pops , שמתאים בעברית לחנות של הדוד והדודה, או – צילי וגילי... נראה שלרובנו היו אז קרובי משפחה עם חנות, ואילו היום? חנויות רשת עם עובד מקצועי. הדור ההוא הלך מהעולם, או יצא לפנסיה, והוא מצליח להשכיר את החנות לשחקנים החדשים במשחק השכונתי.

בנוסף, קשיי התחבורה ההולכים ומתגברים בערים הגדולות, אך גם בשעות רבות בפרברים, גורמים לנו לחשוב פעמיים האם לקנות בסופר השכונתי או לבזבז זמן ודלק בנסיעה לסופרמרקט האזורי. שלא לדבר על ספר, מתנה, או טיטול לילד....

הזמן האוזל והולך בחיי הפנאי שלנו מתורגם בימים האלו לישיבה בבית הקפה השכונתי. למה לנסוע לקניון המרוחק אם ליד הבית ממש יש את מטילדה, ג'ו,קפנטו, או סתם הקפה של אורלי. האם באמת מה שמוכרים בארקפה שווה את המאמץ?

וכך, באיחור ישראלי אופנתי של כמה שנים, אנו מגלים מחדש למה בקימעונאות מדברים תמיד על מיקום (location). אלא שהפעם זה מיקום שהכרנו, ורק נטשנו אותו לעשרים שנה לטובת הקניון הממוזג. היום, שבכל בית יש מזגן,אנחנו חוזרים לשבת בכיכר המוצלת, בשקט יחסי ולא בהמולת הקניון, ומאפשרים לעצמנו כוס קפה בנחת. :: עופר שחטר | מנכ"ל ובעלים - אריאל פרומול ניהול קניונים ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור