קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבותמשפחהמקצועי
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
רשומים אצלנו? יופי! התחברו ותיהנו

נא להזין את פרטי חבר המועדון וללחוץ על "שלח"
שם: שם משפחה: אימייל: שלח/י
שכחתי סיסמא
 
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
הצטרפו אלינו למועדון החברים והישארו מעודכנים! קבלו גישה לאזור אישי ותיהנו מתזכורות במייל אודות אירועים ומבצעים שווים בקניונים ובחנויות

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף

רשתות המסחר והמסכים השונים בחיינו – זיווג משמיים (חלק א')

המירוץ אל המסך השלישי ומסכים שונים ומשונים בחיינו – צעד נוסף באבולוציית השיווק מאת: רני ישראלי | פורסם: 7/5/2008
תמונה 1
משימות השיווק של רשתות המסחר ומרכזי הקניות הופכות מורכבות יותר מיום ליום. אם בעבר הסתכם תהליך גיבושה של תכנית שיווקית בישיבת צוות של הנהלת אותם ארגונים, בה נסרקה התכנית האסטרטגית של החברה לשנה הקרובה וממנה נגזרה תכנית שיווקית ומספר חלופות ליישומה והוגדר תקציב, הרי שכיום מדובר בתהליך מורכב פי כמה.


משימת השיווק מורכבת מתמיד

העלייה בעלויות השכירות, החרפת התחרות בין רשתות המסחר וכן בין מרכזי הקניות, החרפת "המלחמה" על תודעת הצרכן ועל שעות הפנאי שלו, ההולכות ומצטמצמות עם מגמת העלייה בממוצע שעות העבודה במשק, הם רק חלק מהמאפיינים של הזירה התחרותית של ימינו. נוסיף לזה את השינויים בהעדפות הצרכנים, השינויים בנורמות החברתיות ובהרגלי הצריכה ואוליי נתחיל להבין את מורכבות המשימה... ואוליי גם אז לא...


השפעת "עידן המידע" על תמהיל השיווק

העובדה שאנו נמצאים כיום ב"עידן המידע", בו הצרכן הממוצע חשוף לכמויות מידע אדירות, אף היא משפיעה על אופי ותמהיל התכנית השיווקית של אותם ארגונים. לעיתים המידע אליו אנו חשופים מועיל ולעיתים מבלבל ומשיח דעתנו. המידע נגיש מאד - אינטרנט, מכשיר סלולרי, לוויין, רדיו, טלוויזיה ואמצעים נוספים. הזמינות הגבוהה לצד כמות ואיכות המידע משפיעים באופן מהותי על הרגלי הצריכה ומאפשרים לצרוך מוצרים ושירותים באופן מושכל יותר, מהיר יותר ויעיל יותר. איך זה קורה ? באמצעות השוואות מחירים בלחיצת כפתור, צפייה בתמונות להמחשה, חוות דעת צרכנים, קטלוגים מסוגננים, חשיפה מיידית למבצעים חדשים, נגישות למידע אודות מרכזי הקניות, הרשתות והמוצרים ... והכל עוד טרם יצאנו מהבית או מהמשרד!


על מנת להבין לעומק את הסביבה העסקית ואת הסביבה השיווקית בה פועלות אותן רשתות מסחר ומרכזי קניות יש להתייחס גם להשפעות נוספות כמו הופעתן של חברות ייעוץ שיווקי המתמחות בתחום, עלייתן של חברות המדיה והאינטראקטיב והתפתחות מואצת של ערוצי ודרכי שיווק אל קהל המטרה, המונעים עפ"י רוב מהתפתחויות טכנולוגיות.


מה ניתן להסיק מהנאמר עד כה ?

שמה שהיה זה לא מה שיהיה, שמתח הרווחים בענף מצטמצם, שחיסכון של כל שקל בשיווק הוא חשוב, או לחילופין, פוטנציאל ההכנסה שתופק מכל שקל שהושקע בשיווק הוא חשוב, שהיכולת למדוד ולבקר את אפקטיביות ערוצי השיווק היא חשובה, ולסיכום ... שהמערכת השיווקית הפכה מורכבת יותר. ומה קורה כאשר שוליי הרווח מצטמצמים ושהסביבה העסקית הופכת מורכבת יותר ? התמחות / התמקצעות והתייעלות.


התמקצעות, התייעלות, ועלות תועלת פוגשים את המסכים בחיינו

משימות השיווק החדשות דורשות ידע מעמיק והיכרות עם כלים שיווקיים מודרניים. על מנת למקסם עלות / תועלת יש לעשות שימוש מושכל בערוצי השיווק המודרניים, אילו שניתן למדוד אותם, שמאפשרים רמת שליטה ואינטראקציה גבוהות, שמאפשרים פילוח ופרסונליזציה ומציגים יתרונות נוספים.


יד ביד

מסקנה זו נכונה הן עבור רשתות המסחר והן עבור מרכזי הקניות. למרות החיכוכים הנקודתיים הנובעים מיחסי הגומלין של ספק/לקוח וממגוון סיבות מסחריות, החל בגובה שכ"ד וכלה ברמת השירות שמספק הקניון לחנות, יש לזכור כי מרבית מרכזי הקניות הם למעשה שותפים של דייריהם. לשני הצדדים אינטרס הדדי למשוך אל הקניון (ועד לפתח החנות) כמה שיותר קונים פוטנציאליים. המטרה העיקרית - להגדיל את הפדיון, המטרה המשנית - להעניק חוויית רכישה שתיחרט בזיכרונם של הצרכנים ושתנחה אותם להגיע לרכישה חוזרת ברגע שיעלה שוב צורך דומה. מטרה משותפת זו היא אבן היסוד לקיומם של שיתופי פעולה המובילים לפעולות שיווקיות משותפות, ולעיתים אף למימונן המשותף.


המסכים השונים בחיינו – ערוצי שיווק אפקטיביים ומדידים
למסכים השונים, ולמערכות המחשוב העומדות מאחוריהם, תפקיד מהותי בעידן המידע – הם משמשים כמתווך יעיל ואפקטיבי בין ספק המידע לבין צרכן המידע. במקרה זה, ספק המידע הנה רשת חנויות, סניף בודד או קניון מסוים, וצרכן המידע הרצוי הנו רוכש פוטנציאלי של אחד או יותר שירותים או מוצרים של הספק.


אז באילו מסכים מדובר???

1. מסך המחשב (המחובר לאינטרנט)

2. מסך הטלפון הנייד ומכשירים ניידים נוספים (מסוג PDA)

3. עמדות קיוסק אינטראקטיביות


בחלקו השני של המאמר יוצגו המסכים השונים על יתרונותיהם וחסרונותיהם העיקריים מנקודת מבט שיווקית.


מאמר זה פורסם במוסף הקניונים של עיתון הארץ "The Mall" באפריל 2008.
:: רני ישראלי | יזם מדיה ומנכ"ל אתר Kenyonim.com ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור