קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבותמשפחהמקצועי
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
רשומים אצלנו? יופי! התחברו ותיהנו

נא להזין את פרטי חבר המועדון וללחוץ על "שלח"
שם: שם משפחה: אימייל: שלח/י
שכחתי סיסמא
 
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
הצטרפו אלינו למועדון החברים והישארו מעודכנים! קבלו גישה לאזור אישי ותיהנו מתזכורות במייל אודות אירועים ומבצעים שווים בקניונים ובחנויות

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף | כתבת מנהל בכיר

קניונים ורשתות בעידן של משבר - זווית הרשתות

המשבר הנוכחי כנראה שלא יפסח על שוק הקניונים והרשתות הקמעונאיות בארץ מאת: אלברט עמית | פורסם: 25/11/2008
תמונה 1
המשבר הנוכחי בשווקי העולם ובישראל, כנראה שלא יפסח על שוק הקניונים והרשתות הקמעונאיות גם בישראל. עוד טרם תחילתו של המשבר היינו עדים לטרוניות הדדיות משהו בין הקניונים והרשתות הקמעונאיות, בעיקר סביב כל הקשור בשכר הדירה הגבוה שגובים חלק מהקניונים בישראל שלטענת הרשתות חלקם אינם מוצדקים.

מזה שנים גם הרשתות וגם הקניונים פוסעים בסוגיה זו על קרח שביר. שני הצדדים חוששים מפני האפשרות לאבד את הקשר גבוה מדי, מאידך שמירה על קשר טוב עם קבוצות הקניונים הוא ענין חשוב לכשעצמו.

בנקודה זו טמון המלכוד של חלק מהקמעונאים. האם שווה להם להקים קול זעקה ומדון לנוכח שכר דירה גבוה בקניון אחד של רשת מסוימת בעוד אתה נהנה מפעילות טובה בקניון אחר של אותה רשת קניונים? או יתרה מכך, האם כדאי לרשת הקמעונאית לסכן אפשרות לקבלת מיקום ותנאים טובים בפרויקט עתידי של אותה קבוצת קניונים?!

עתה, כשהלחצים החיצוניים גוברים כתוצאה מהשחיקה ברמת הרווחים, נמצאות רשתות אלו בדילמה גדולה אף יותר. האם כן לדרוש / לבקש שכר דירה מופחת על מנת לאפשר רווח גדול יותר? או לחילופין האם להחריש ולספוג זאת?

אני סבור שלאחר יותר משני עשורים של פעילות קמעונאית וקניונית יוצאת דופן בישראל הגיעה השעה שהקניונים ובעליהם מחד ורשתות הקמעונאות מאידך, יגלו אומץ עסקי רציני ויחלו לפעול בסוגייה זו כמו באחרות: באומץ, בהירות ושקיפות גדולה יותר.

כוונתי בדבריי היא להתחיל (כל צד מצידו) לפעול באופן אחר מהרגיל. האמירה של לצאת מן הקופסא ובגדול היא העיקרית. חשיבה ענינית ממוקדת ובהירה שכולה ממוקדת רווח בלבד. תוך הסרת כל שיקול זר אחר הקשור בתדמית, אגו, או כל שיקול אחר שאיננו משרת את מטרות הארגון.

מבחינת הרשתות הקמעונאיות לדוגמא, אפשר שיתחילו להתנהל סביב עניין הפיתוח באופן מושכל ומקצועי יותר. עיקר העשייה צריכה להיות בהיבטים של תכנון ממוקד יותר של פתיחת חנויות עתידיות, אופן הפעלת הקיימות, והחשוב ביותר אף סגירתן של חלק מהחנויות. אין ספק שהמשבר הנוכחי הינו מהמהותיים ביותר שחווה העולם במאה האחרונה, וכאן גם קריאתי לרשתות השונות לראות במשבר זה דווקא הזדמנות יוצאת דופן לחשבון נפש עסקי. וכפי שאמר לי פעם סוחר הודי אי שם בעולם לפני שנים – מיתון מאפשר להפסיק לחשוב ביהירות וזחיחות ולבדוק מדי פעם איך אני ולאן אני הולך עם עסקי.

לקמעונאיים מספר לא מבוטל של דרכי התמודדות אפשריות: הראשונה שבהן, היא הכנת תוכנית פיתוח מסודרת וארוכת טווח. מהיכרות די מעמיקה עם חלק גדול מהרשתות אני מגלה שרק למעט מהם יש תוכנית שכזו. חשיבות התוכנית להוות מדריך וקו מנחה מסודר לארגון. עוד טרם תוכנית פיתוח כזו, על הרשת לעדכן ולהתעדכן אודות זהות הרשת הקמעונאית.

דרך התמודדות נוספת, היא בחינה מחודשת של כדאיות חנויות מסוימות בקניונים מסוימים ולא לחשוש, לאחר בחינה מעמיקה, לסגור חנות כזו או אחרת. העקרון המנחה כאן צריך להיות שחנות שאיננה רווחית ותרומתה יחסית נמוכה שווה סגירה. לענין התדמית, לעיתים קרובות כולנו כאנשי עסקים חוטאים בהחלטות לא הגיוניות ובשיקולים אחרים שאינם עסקיים טהורים. לכן, נדרש כאן אומץ עסקי לדעת לעיתים ללכת נגד הזרם ולשאוף לתיקון האמור למרות פגיעה הקשורה בתחושה, אגו, ותדמית אישית.

סגירה של חנויות תוכל בהחלט להבריא ובעיקר לחזק את הרשת, יעילות טובה יותר, חסכון בתקורות, מלאי משופר ויעיל, מערך עובדים קטן יותר, כל אלו יתנו קרקע נוחה ורגועה יותר להפעלת הרשת בעיתות שכאלו. בודאי יהיו מבינכם שיעלו השאלה לענין משמעות גודל הרשת כמנוף לצמיחה ותפעול נכון בתקורות. אין אני אומר שצריך להקטין את הרשת לכדי מחצית אך בהחלט סבור שיש מקום ליעילות ושיפור מהותי במרבית הרשתות.

דרך נוספת, היא ללמוד לדעת לומר לא! (וורן באפט נשאל פעם מה הסיבה המרכזית להצלחתו ותשובתו - לדעת לומר לא). כן לברור ולסנן פרויקטים באופן איכותי הרבה יותר. כן לבדוק את איכות היזם הבונה, כוונותיו, יכולותיו ולא רק יכולותיו הכספיות ובמיוחד הבנתו וגישתו לתחום, יכולתו וכוונותיו לטווח הרחוק. אין טעם בפתיחה סתמית של חנויות. עובדתית למעט מיקומים מסוימים או נישות מסחריות יוצאת דופן יש רוויה במספר המרכזים המסחרים בישראל. הגיע השעה לומר את האמת בענין שפיתוח של קניונים ומרכזים מסחרים רבים הינו מיותר ומסוכן.

על כן, הרשת הקמעונאית חייבת להשכיל את דרכה ולא על סמך ריצוי ציפיות יזמים כאלו או אחרים גם במידה והיזם המציע שייך לאחת מקבוצות הקניונים המבוילים. :: אלברט עמית | שותף ומנכ"ל חברת יובלים ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור