קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבותמשפחהמקצועי
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
רשומים אצלנו? יופי! התחברו ותיהנו

נא להזין את פרטי חבר המועדון וללחוץ על "שלח"
שם: שם משפחה: אימייל: שלח/י
שכחתי סיסמא
 
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
הצטרפו אלינו למועדון החברים והישארו מעודכנים! קבלו גישה לאזור אישי ותיהנו מתזכורות במייל אודות אירועים ומבצעים שווים בקניונים ובחנויות

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף | כתבת מנהל בכיר

העתיד המסוכן של קניוני הדור הראשון

הזדקנותם והתחדשותם (או לא) של קניוני הדור הראשון בישראל מאת: עופר שחטר | פורסם: 2/12/2008
תמונה 1
פתיחתו של הקניון המחודש בלב המפרץ ("סינמול"), ההצלחה העכשוית של דיזנגוף סנטר, ופריחתו מחדש של קניון איילון לאחר שנים קשות, ממקדים את תשומת הלב לנושא שיעסיק אותנו בשנים הקרובות - הזדקנותם והתחדשותם (או לא) של קניוני הדור הראשון בישראל.
כדי לנסות ולצפות את העתיד, חשוב להיזכר בתחילת המסחר הקניונאי בארץ, ולהבין את מה שקורה בשנים האחרונות לקניונים שנבנו לפני עשרים שנה ויותר.


בסוף שנות ה- 70 של המאה הקודמת, נפתח דיזנגוף סנטר. ה"סנטר" היה מרכז הקניות הגדול הראשון בארץ, ומיקומו במרכז תל אביב, איפשר לו, אמנם לאחר שנים ראשונות קשות, להיהפך למקום עלייה לרגל של כל תושבי ישראל. פתיחתו של קניון איילון בשנת 1984, בקול תרועה מסחרית רמה, גרמה ליזמים רבים ליזום "קניון". עד לסוף שנת 1991, נפתחו בארץ למעלה מ- 10 קניונים גדולים. המאפיינים היו זהים במרבית הקניונים, מעט אופנה והרבה חנויות לצרכים הבסיסיים.


הצלחתם של קניוני הגל הראשון הביאה לפתיחה של כמות כפולה ומכופלת של קניונים בחמש השנים שלאחר מכן. מלבד אלו, נפתחו עוד עשרות מרכזי קניות קטנים יותר וכך - בסוף המאה הקודמת היו בארץ – למעלה מ- 75 קניונים מקורים, בגדלים שונים.

אם מסתכלים על קניוני הדור הראשון, דומה כי הם מנסים להיאבק ולשמור על תמהילם המקורי, ולא להתאימו להתפתחויות במסחר שחלו לאורך השנים.
האם בעלי הקניונים לא שמים לב לירידה המתמדת בפדיונות אשר מובילה לירידה בשכר הדירה ובתשואה?

אם נלמד את התפתחות רשת "קניוני ישראל", נראה כי מרבית הקניונים משתייכים לדור הראשון. קניונים אלו נרכשו מהיזמים המקוריים, לאחר מספר שנות הפעלה, וברובם נעשו לאחר הקנייה שינויים משמעותיים אשר השביחו אותם. האם היזם המקורי לא ראה את מה שראו אנשי בריטיש ישראל?

התשובה כנראה מורכבת משתי נקודות: הידע והכסף.

הידע בתחום מרכזי הקניות הגיע אלינו ברובו מחו"ל. דוד עזריאלי (קנדה) הביא לארץ את הקניון הקלאסי, ובנה מאז קניונים מוצלחים רבים. יהודה נפתלי (ארה"ב) הביא את מרכזי הקניות הפתוחים מארה"ב והקים את רשת ביג, ולואי נואי (אנגליה) הקים בארץ גוף שיודע לקנות קניון ולשדרג אותו כדי להגדיל את התשואה.

הכסף גם הוא גורם מכריע, וההשקעה לעיתים גדולה מזו הכרוכה בבנייתו של קניון חדש. כך לדוגמה, בעלי קניון "לב המפרץ", אשר ראו איך הפדיונות יורדים והשכירות נשחקת, הבינו כי ללא השקעה משמעותית הם עלולים להגיע למצב של קניון "מת". כ- 200 מיליון ₪ הושקעו כדי להציל את הקניון. לא כך עשו בעלי קניון אשדוד, ואי העשייה גרמה לכך שקניון של 15,000 מ"ר להשכרה, עומד כאבן שאין לה הופכין, מזה מספר שנים.

מניתוח 25 שנות הקניונים בישראל, יחד עם למידה מתהליכי השקיעה של מרכזי קניות מסוגים שונים בארה"ב במהלך השנים, ניתן לצפות כי אנו עומדים כבר בתחילתה של תקופה בה חלק מקניוני הדור הראשון יגסוס. קניון אשדוד, הדאון טאון, קניון אור יהודה, קניון נהריה, קניון הדרים, הם רק חלק מהקניונים בהם החל תהליך זה. זאת ועוד, המיתון המאיים עלינו בעקבות המשבר הכלכלי, ייצור בשנים הקרובות האצה של תהליך זה. אולם, לא רק המיתון מאיים. גם התחזקות של חלק מהקניונים עלולה להביא לקריסתם של אחרים.

בתחילת התהליך ייסגרו חלק מחנויות הסופרמרקט ובתי הקולנוע המיושנים, ולשטח הריק לא ייצאו דיירים חדשים. קהל המבקרים בקניון יפחת, ואיתו יגססו גם החנויות הקטנות נשארו. באלו מהקניונים בהם לא יקדימו הבעלים מחשבה, נוכל למצוא בתוך זמן קצר שטחים גדולים ריקים.

השנים שיבואו יציבו אתגרים מורכבים בפני אלו שיהיו יצירתיים יותר. בשנתיים האחרונות ראינו את תחילת המגמה - נמכר הקניון המת באשדוד, אך הקונה לא הצליח לשקמו. קניון הדאון טאון בראשל"צ, כמו גם המרכזול בעכו, עוד לא הצליחו לשדרג כלל, בעוד שקניון אור יהודה שודרג משמעותית על ידי קבוצת עזריאלי, וקניון נהריה שודרג ע"י קניוני ישראל. גם השדרוג של לב המפרץ ודיזנגוף סנטר, להם הייתי שותף, כמו גם השדרוג של קניון איילון על ידי קבוצת עזריאלי ושל קניון חדרה ע"י קניוני ישראל, מוכיח שוב שצריך גם את הידע וגם את הכסף.

לסיכום – חמש השנים הקרובות יהוו הזדמנות לאלו עם ידע וכסף. קניונים במחירי מציאה יהיו שווים יותר רק אם הקונה ישכיל לשדרגם באמצעות ידע שיווקי שיוביל לקונספט חדש בקניון וידע אדריכלי שיישם אותו. כל אלו יצליחו רק אם יונהגו ע"י מערכת ניהולית שיווקית שתשכנע את רשתות המסחר בהצלחת הפרוייקט, ותקנה לדיירים החדשים ביטחון בעתיד. :: עופר שחטר | מנכ"ל ובעלים - אריאל פרומול ניהול קניונים ::
קישורים רלוונטיים
קניונים מקושרים: קניון דיזנגוף סנטר, קניון CINEMALL (סינמול), קניון אור יהודה אאוטלט (Outlet)

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור