קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבותמשפחהמקצועי
התחבר/י
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
רשומים אצלנו? יופי! התחברו ותיהנו

נא להזין את פרטי חבר המועדון וללחוץ על "שלח"
שם: שם משפחה: אימייל: שלח/י
שכחתי סיסמא
 
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
הצטרפו אלינו למועדון החברים והישארו מעודכנים! קבלו גישה לאזור אישי ותיהנו מתזכורות במייל אודות אירועים ומבצעים שווים בקניונים ובחנויות

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף

מיזוגים ברשתות קמעונאיות

יש מקום למספר מיזוגים של רשתות בישראל ובמיוחד בתחום האופנה מאת: אלברט עמית | פורסם: 18/1/2011
תמונה 1
האמריקאים כנראה עושים עוד משהו נכון יותר מאיתנו (לא רק בעובדה להיותם הראשונים שהגיעו לירח ולמרות הסטריאוטיפ שאנו בדרך כלל משייכים להם כמרובעים וחסרי יוזמה ), מיזוגים!

במצב השוק הקמעונאי בישראל, ובמיוחד בשוק האופנה נכון לימים אלו. אנו עדים לתהליכים מתמשכים בשוק זה ובין היתר: חוסר בידול בסחורות ובמותגים, כניסת רשתות בינלאומיות לשוק הישראלי, תחרות גדולה, קניבליזציה במרכזי מסחר, שכר דירה גבוה יחסית, תקורות גבוהות, וכתוצאה מכך שחיקה מהותית ברווחי הרשתות הקמעונאיות. נותרו עם כך כמה דרכי מפלט לרשתות לצאת מן המשבר או הקיפאון בצמיחתן.

חלק יחפשו אפיקי צמיחה חדשים כדוגמת רכישת רשתות חדשות. אחרים יחפשו נישות קמעונאיות חדשות לפיתוח. חלק ימשיך במסלול הקבוע של חיקוי המותגים המובילים מבלי שיצרו לעצמם בידול או חדשנות מהותית וחלקם אף יגיע לפשיטת רגל או סף פשיטת רגל תוך מאבק הישרדות והמשך קיום ללא אופק חיובי.

בין שלל אפשרויות אלו ניתן למצוא מעט מאד, אם בכלל, רשתות שבוחרות במיזוג כפתרון. המיזוג בין 2 או יותר רשתות בעלות קונספט זהה או דומה הינה אמצעי מצוין לחברות המבקשות לבצע קפיצת מדרגה מהותית בפעילותן בדגש על אלו מביניהן המצויות בקשיים.

בארה"ב ביצוע מיזוג בין חברות הוא אקט עסקי נפוץ לאין ערוך מאשר בישראל. זאת, מכיוון שלמיזוג יש יתרונות רבים ובין היתר ניתן למנות בהם: חסכון בעלויות ותקורות תפעול כולל עלויות מטה מצומצם, הגדלת נפח הפעילות באופן מהיר,חיזוק המותג הנבחר או החדש, הגדלת הפדיון באופן מהיר יחסי, צמצום משאבי פיתוח חדשים,כוח חזק יותר מול משכירי הנדלן המסחרי, פתיחת ערוצי צמיחה חדשים ועוד.

מצד שני, בחלק ממקרי המיזוג הליך המיזוג הוא הליך מתמשך, מתיש וקשה ובחלקם אף נכשל.

המכשול הנפוץ ביותר בדרך לביצוע מיזוגים רבים, הוא האגו של בעלי הרשתות. נראה שלבעלי \ מייסדי החברות הפוטנציאליות קשה להכנס להליך של מיזוג, שאולי יוצר מבחינתם, מראית עין של כשלון, וחמור מכך מאלץ אותם לעשות ויתור כזה או אחר על השליטה בחברה.

ניתן למנות מספר דוגמאות למיזוגים אפשריים בין רשתות קמעונאיות בישראל.הנפוץ והפשוט ביותר ( ויש להבחין בין מיזוג לרכישה ) הוא מיזוג 2 רשתות בתחום זהה לדוגמא בגדי נשים מבוגרות \ מידות גדולות, לכדי רשת אחת גדולה יציבה וחזקה מהשתיים הקיימות. דוגמא נוספת ויצירתית יותר, הינה מיזוג אפשר שיכול להיות מוצלח בדוגמא הבאה: נניח שיש בישראל רשת אופנה עם כ- 100 חנויות פעילות ומלבבות, המבוססת היטב בשוק הישראלי והמעוניינת להגדיל ולחזק את רווחיה. מנגד רשת אופנה בינלאומית מגיעה באמצעות זכיין מקומי לישראל. מיזוג יצירתי אפשרי הוא, הכנסת הרשת הישראלית לשותפות על המותג הבינלאומי, החלפת חלק מהחנויות של הרשת הישראלית במותג החדש ובכך הרשת הבינלאומית תבצע חדירה מהירה לשוק בישראל בזמן שיא. מצד שני הרשת הישראלית תקבל מנוע צמיחה והשקעות עקיפות מהירות ורלוונטיות.

הלכה ולמעשה, יש מקום למספר מיזוגים של רשתות בישראל ובמיוחד בתחום האופנה, וייתכן שמיעוט הרשתות חושב או פועל בכיוון. הענין מחייב תכנון, בדיקת התאמה ובעיקר אומץ של בעל החברה תוך השלת האגו, מתוך מטרה להביא את שורת הרווח לצמיחה ויציבות מהירה. :: אלברט עמית | שותף ומנכ"ל חברת יובלים ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור