קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבותמשפחהמקצועי
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
רשומים אצלנו? יופי! התחברו ותיהנו

נא להזין את פרטי חבר המועדון וללחוץ על "שלח"
שם: שם משפחה: אימייל: שלח/י
שכחתי סיסמא
 
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
הצטרפו אלינו למועדון החברים והישארו מעודכנים! קבלו גישה לאזור אישי ותיהנו מתזכורות במייל אודות אירועים ומבצעים שווים בקניונים ובחנויות

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף

התפחות מגוון מרכזי המסחר בישראל – הגדרות והסברים

קניון , STRIP MALL , POWER CENTER , OUTLET MALL מאת: אלברט עמית | פורסם: 22/1/2008
תמונה 1
התפתחותם של מרכזים מסחרים למינהם נמצאת ברוויה גדולה ומאידך אנו עדים לעיסוק מתמיד של גורמים שונים בתחום זה, תוך בלבלול וחוסר התמצאות להגדרות והאפיונים השונים של מרכזי המסחר לסוגיהם . בדברים להלן אנו ננסה להביא ביאורים לידי המאפיינים השונים.

כעובדה , ולאור עודף שטחי המסחר הקמעונאי בישראל, לעיתים נבנים מרכזים מסחרים עם בידול בהגדרה ובחלקם מתוך ראייה יזמית להביא לידי חסכון בעלויות הבניה והתפעול של המרכז ולעיתים מתן הגדרות לצרכים שיווקים בסיסים . רובנו נתקלו בפרסומות כאלו או אחרות המכריזות " בואו ל- power centerזה או אחר ". לא זו בלבד שבשם עצמו יש מגרעת שיווקית גדולה ( כמה באמת מצרכנים ממוצעים מבינים מה השם מביע...) יתרה מכך בתכנון של הפרויקט אין כל זהות הקשורה באופן ישיר עם הגדרתו הקלאסית של אפיון זה.

קניון מוגדר ככל מרכז מסחרי סגור , השומר על מספר פרמטרים מרכזים ובין השאר : מיצוב וזהות ברורים , שטחים צבורים משותפים , נכנס להשכרה בלבד , חברת ניהול משותפת ושטח מסחרי עיקרי להשכרה של לפחות 6000 מ"ר ומעלה . כאמור הגדרת קניון פשוטה יותר וברורה יותר יחד עם זאת שאר המאפיינים מחייבים הרחבה מעמיקה יותר.

FACTORY OUTLET עובדתית נכון להיום מתחם האווט לט היחידי בישראל הינו מתחם האווטלט של חברת עזריאלי בהרצליה פיתוח. אין בישראל שום מתחם אחר העונה על דרישות של אווט לט מקצועי והנותן התמורה לצרכן באופן מלא ואמיתי.
האווט לט הינו מאפיין אמריקאי מובהק המבוסס על מתחם נדלני פשוט, המכיל קובץ של חנויות מפעל ומותגים המנוהלות על ידי המותגים עצמם או על ידי זכיינים . מרבית מאתרים אלו מממוקמים בארה"ב בפרברי הערים ובמרחקי נסיעה משמעותיים ממרכז עיר אורבנית. שם בעלויות נמוכות יחסית של ערכי קרקע ובניה נבנה מרכז מסחרי פשוט שמכיל חנויות מותגים שונות הנהנים מהוצאות תפעול זולות במיוחד וחסכון זה מועבר באופן ישיר לצרכן הסופי.
גודלה של ישראל איננו מאפשר הקמתם של מתחמים שכאלו . שכן הריחוק המקסימלי שניתן לבנות בישראל יהיה בין מרכז גוש דן לאווט לט יהיה כשעה ...הוסף לכך עודף פיזור של הרשתות עצמם כך שיהיה קשה למצוא בידול בין מגוון הסחורות הנמצאים בחנות רשת רגילה לחנות רשת במתחם אווט לט .

מגוון הסחורות באווט לט איננו בהכרח עודפים ובחלק גדול מהאווטלטים בארה"ב מגוון הסחורות בדרך כלל הוא לא של עודפים.

רק ריכוז מותגים ( ומותגים בלבד ) ברמות מחיר אטרקטיביות והוזלה ניכרת ממחירי המותג הרגילים מהווים אווט לט רציני.

- POWER CENTERבישראל אכן מספר פאוור סנטרים איכותיים וטובים . בראשם רשת מרכזי ביג המוגדרים כבר משלב תכנונם כפאוורים סנטרים קלאסיים . איפיון זה הינו ריכוז של חנויות גדולות בדרך כלל של 200 מ"ר לפחות המציעות מגוון גדול של מוצרים על שטח גדול מאד . למרות שלאחרונה החלו מספר אתרים שכאלו לתכנן או להקטין את שטחי המסחר המוצעים מתוך מגמה להגדיל את מגוון החנויות ובנוסף להגדיל ולחזק את הפדיון למ"ר של החנויות עצמם תוך הוצאות תפעול נמוכות יותר. היתרון המרכזי של איפיון זה הינו מגוון מסתי של חנויות בתמהיל ענפים שונה, עם נגישות ישירה ללקוח , מגוון סחורות , ובעיקר עלויות תפעול עבור דיירי המתחם יחסית זולות מקניון רגיל ( 15 עד 18 $ למ"ר כולל דמי ניהול ).

STRIP MALL – מרכז מסחרי קלאסי פשוט ששמו נגזר מהשורש של רצועה באנגלית שמשמעותו רצף של חנויות בצורה של רצועה או צורת האות L או האות- ח. המאגדת בדרך כלל שטח מסחרי שלכמה אלפי מטרים ( 2000 מ"ר עד 4000 מ"ר ). ויש בה תמהיל חנויות שונה ובדרך כלל מרכז שכזה הוא מרכז שכונתי או מרכז אזורי, הנותן שירותים וענפי מסחר שונים למשתמשים קרובים ולא בא לשרת איפיונים של בילוי קלאסי . מרכז מצוין העונה לאיפיון זה הינו פארק מול ברעננה הנמצא על צומת בית החולים לוינשטיין ועונה לצרכי מבקר בו , הדייר השוכר והיזם המפעיל.

כל איפיון אחר של מרכז מסחרי הינו שילוב יחודי המשלב מספר איפיונים המוזכרים לעיל, ולעניות דעתנו חוסר הזהות הברורה של אותו מרכז גורעת מיכולתו להתפתח באופן אופטימלי...לדגמא...לאיזו הגדרה עינה מרכז המסחר בילו סנטר? האם פאוור סנטר , מרכז מסחרי , אווט לט? :: אלברט עמית | שותף ומנכ"ל חברת יובלים ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור