קניוניםחנויותמבצעיםאירועי ילדיםקטלוגיםחדשותכתבותמשפחהמקצועי
האזור האישי של אורח/ת
עדכן/י פרטים | התנתק/י
רשומים אצלנו? יופי! התחברו ותיהנו

נא להזין את פרטי חבר המועדון וללחוץ על "שלח"
שם: שם משפחה: אימייל: שלח/י
שכחתי סיסמא
 
אתר קניונים.קום - בילוי בקניון מתחיל כאן. מידע מקיף אודות כל קניון | חנות | מבצע | הנחה וקופון בחנויות
הצטרפו אלינו למועדון החברים והישארו מעודכנים! קבלו גישה לאזור אישי ותיהנו מתזכורות במייל אודות אירועים ומבצעים שווים בקניונים ובחנויות

כתבות | מאמרים | טיפים

כתבת ענף

מרכזי הקניות ורשתות המסחר בעידן המידע – חלק ב

רשת האינטרנט כמנוף אפקטיבי להידוק הקשר עם קהל היעד מאת: רני ישראלי | פורסם: 10/3/2008
תמונה 1
הצרכן המודרני בכלל והישראלי בפרט מאופיין במודעות טכנולוגית ובנגישות גבוהה לרשת האינטרנט (נכון להיום קיימים כארבעה מיליון גולשים אקטיביים בישראל!). אקט חיפוש המידע הוא מרכיב בסיסי בתהליך קבלת ההחלטות לגבי רכישת מוצר או שירות כלשהו. מרבית הצרכנים אף מבצעים חיפושים טרם יציאתם מהבית למטרת קניות או בילוי, זאת על מנת למצוא במהירות ובנוחות את המוצר, שירות או פעילות הבידור בהם הם חפצים. מבחינתם האפשרויות הן רבות וזמנם יקר!

צרכנים בעידן המידע מוצאים עצמם לעיתים בסביבה עתירת מסרים שיווקיים, מעין "מבול של פרסום" המהווה עומס תקשורתי גלוי וסמוי העשוי ליצור בלבול. אותו בלבול צפוי להוביל לנזק תדמיתי למשווקים ואף לגרום אצל הצרכן לאנטגוניזם ולאיבוד האמון במסרים ובארגונים העומדים מאחוריהם.

על כן על המפרסם / משווק להגיע לקהל היעד בדרכים מתוחכמות, ידידותיות ואפקטיביות. יש להימנע מ"שכנוע" ו"שידול" הצרכן לרכישה בכל הזדמנות אפשרית (גישת ה Push Marketing). יש לשאוף "לספר" לצרכן על המוצר / שירות ו"לעדכן" אותו בחידושים ובהזדמנויות, וזאת רק כאשר הוא מבקש לדעת (גישת ה Pull Marketing).

איך עושים זאת?

תהליך השיווק במקרים אילו מתחלק למספר שלבים:שלב משיכת הלקוח, שלב הגדלת נתח לקוח ושלב הלקוח החוזר. דרכי הפעולה המוצגות בהמשך רלוונטיות לשלשת השלבים.

שם המשחק הוא מיקוד. השאיפה של המפרסם/משווק היא להגיע לקהל היעד, ואליו בלבד, ולהימנע מחשיפת יתר אצל צרכנים שאינם מוגדרים כקהל המטרה. "החוק" הוא פשוט: תנו לצרכן את מה שהוא מחפש, במקום הנכון (המקום בו הוא מבצע את חיפושיו) ובזמן הנכון.

להלן השלבים העיקריים בתהליך עבור מרכז קניות או רשת מסחר:

היכרות עם קהל היעד
(אם ע"י צפייה / אובזרבציה סביבתית, ניתוח שאלונים, פנייה לקבוצות מיקוד, הפעלת מועדוני לקוחות ודרכים נוספות).

איתור אתרים רלוונטיים – יש לאתר את אתרי האינטרנט הממוקדים ביותר בהם מבקר נתח ניכר מקהל היעד. ניתן לעשות זאת ע"י ביצוע חיפושים במנועי החיפוש המובילים, עם דגש על Google, כפי שהיו עושים הלקוחות (קרי, לעשות שימוש באותן מילות חיפוש) ולראות אילו אתרים מופיעים במקומות הראשונים. * לכן, במרבית המקרים לא מספיק להקים אתר לארגון, שכן מרבית קהל היעד לא יגיע לשם, ובטח שלא באופן בלתי מתוכנן.

מסרים כתוכן שיווקי – מומלץ לחשוף באותם אתרים את המידע ומסרים שיווקיים כ"תוכן שיווקי", ולא בצורת פרסום (באנרים, מודעות וכו'). כך יוצג המידע כחלק אינטגרלי מהתכנים אותם חיפש הצרכן, ויתקבל באהדה, כמידע רלוונטי הנחשף במקום הנכון ובזמן הנכון.

עקביות – יש להקפיד לפרסם מידע עדכני באותם מקומות/אתרים במטרה להרגיל את הלקוחות לחזור ולהתעדכן באופן שוטף. בפעם הבאה שהלקוח ירצה לברר פרטים או להתעדכן, הוא ידע היכן לחפש.

חוויה – אחד היתרונות הגדולים של ערוצי המדיה החדשים היא היכולת להעביר חוויה ואף לעיתים חוויה אינטראקטיבית ועדכנית. כידוע בעולם השיווק, חוויה חיובית זו אחת הדרכים האפקטיביות ביותר לזכות בנתח התודעה ובאהדת הלקוח.

פעולה עפ"י שלבים אילו מאפשרת למשווק ליהנות ממספר יתרונות:
1. עלות / תועלת טוב - התשלום הוא עבור חשיפה רלוונטית בלבד (בניגוד לחשיפה כוללת בה המטרה היא להגיע לכמות האנשים הגדולה ביותר, ללא התייחסות לפילוח ומיקוד). במידה וגם נשמר עקרוןהקביעות, המשווק מייצר למעשה ערוץ תקשורת ישיר, יעיל וזול אל מול קהל המטרה, שכן הלקוח צפוי "למצוא אותו" בפעם הבאה שיחפוץ במידע, במקום שהוא יצטרך לרדוף אחר הלקוח.

2. הימנעות מחשיפה לא רלוונטית – בגישה זו המשווק למעשה בוחר את קהל המטרה הנחשק על ידו, ולא להיפך. בכך הוא גם מייעל את מאמצי השיווק שלו וגם נמנע מחשיפת יתר העשויות ליצור אנטגוניזם ואף "להפריע" בהגדלת הפדיון.

3. רכישת אהדת הלקוח – הצגת התכנים כ"תוכן שיווקי" היא הדרך האפקטיבית ביותר להעביר את המסרים לקהל היעד. המשווק נתפס כ"מתחשב" וכגוף הדואג לעדכן את הלקוח במקום ובזמן הרלוונטיים ביותר.

קיימים מספר ערוצי שיווק אפקטיביים נוספים התופסים תאוצה בעידן המידע. מרביתם מבוססים על המסך השלישי החשוב בחיינו – מסך הטלפון הנייד. בחלקו השלישי של המאמר, "מרכזי הקניות ורשתות המסחר בעידן המידע – חלק ג – המסך השלישי כמרכיב אינטגרלי בתמהיל השיווק" אציג מספר ערוצי מדיה וטכנולוגיות מתקדמות המבוססות על הטלפון הנייד, עמדות קיוסק אינטראקטיביות ועוד. :: רני ישראלי | יזם מדיה ומנכ"ל אתר Kenyonim.com ::

לכל הכתבות » | שלח כתבה לחבר »


הידיעות באחריות הקניונים, הרשתות וחברות יחסי הציבור